Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – to przysłowie można interpretować metaforycznie lub… całkiem dosłownie. Trudno nie zgodzić się z tym, że materiał i jakość wykonania pościeli, pod którą sypiamy, decyduje o jakości snu. Im więcej uwagi poświęcimy temu zagadnieniu, tym większa będzie nasza satysfakcja. W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o najważniejszych czynnikach, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania pościeli
Jaka pościel najlepsza? Wybór najlepszej pościeli
To, na jaką pościel ostatecznie padnie nasz wybór zależy oczywiście od wielu czynników, jednak abyśmy ułatwić tę decyzję spisali najważniejsze cechy pościeli i podzieliliśmy je na rodzaje. Ogromny wybór dostępnych modeli i materiałów sprawia, że łatwo jest się zgubić w świcie tekstyliów, ostatecznie decydując się na najłatwiej dostępną lub najtańszą opcję. W poniższym artykule chcemy ukazać, że pościel jest nie tylko praktyczną częścią wyposażenia sypialni, lecz może także odgrywać rolę estetycznego wykończenia.
Dobór pościeli do wystroju wnętrza – pościel ozdobna
Tradycyjna czy nowoczesna, małżeńska czy dla singla, a może projektowana z myślą o dziecku? Przed wybraniem pościeli warto uwzględnić charakter i wygląd urządzanego pomieszczenia. Duże znaczenie ma również wielkość łóżka oraz to, czy sypiamy na materacu, czy np. na rozkładanym narożniku. Podjęcie mądrej decyzji wyraźnie wpływa na komfort codziennego życia. Poszwy, którymi oblekamy kołdry i poduszki, powinny być przyjemne w dotyku. Chodzi o subiektywne odczucie. Delikatny jedwab może powodować dyskomfort u osoby, która zdecydowanie preferuje bardziej chropowate materiały, takie jak np. frotte czy kora. Ich wygląd również jest niezmiernie ważny. Chodzi np. o wzory, a także o kolorystykę – dobrze by pościel wpisywała się w wystrój wnętrza.
Pościel bawełniana, satynowa, czy frotte? Rodzaje pościeli
Pikowane czy gładkie? Bawełniane, a może frotte? Jeśli wybieramy np. prześcieradło lub pozostałe elementy bielizny pościelowej, liczy się również faktura. Materiał, który oceniamy jako nieprzyjemny w dotyku, może powodować silny dyskomfort, a co za tym idzie – trudności z zasypianiem, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia snu. Chcąc wypoczywać, zadbajmy o własną wygodę. Oto kilka z najpopularniejszych materiałów pościelowych cenionych przez konsumentów na całym świecie:
- pościel bawełniana – najbardziej podstawowy materiał znany i ceniony przez ludzi od tysięcy lat. Bawełna jest delikatna dla skóry i jednocześnie wytrzymała, co pozwala na wielokrotne pranie w nawet bardzo wysokich temperaturach. Klasyczna pościel bawełniana króluje w dziecięcych łóżeczkach, łóżkach szpitalnych, hotelowych i oczywiście naszych prywatnych także. Materiał wszechstronny i odpowiadający gustom prawie każdego
- pościel satynowa – pościel z bawełny satynowej jest bardzo delikatna. Dzięki specjalnemu sposobowi tkania, jej jedna strona jest lekko chropowata, natomiast druga jest śliska i chłodna przy pierwszym kontakcie ze skórą, dlatego najchętniej używana jest latem
- pościel frotte – szczególnie polecana dla zmarzluchów. Miękki i gruby materiał nie wymaga prasowania, a jego cechą charakterystyczną jest bardzo dobra przepuszczalność powietrza, dzięki czemu nasze ciało może swobodnie oddychać, kiedy my oddajemy się w objęcia morfeusza
- pościel flanelowa – mięciutka flanela kojarzy się z materiałem na grube koszule, jednak należy wiedzieć, że pościel z niej wykonana to idealny przepis na ogrzanie w chłodne jesienno-zimowe noce. Specyficzną miękkość flanela zawdzięcz szczotkowaniu, które powoduje pojawienie się na powierzchni delikatnego meszku.
- pościel z kory – pościel z kory wbrew nazwie tworzona jest z prawi samej bawełny, często możemy spotkać takie wersje pościeli ze 100% bawełny. Swoją nazwę pościel zawdzięcza specyficznym wgłębieniom i wypustkom, które tworzą nieco chropowatą powierzchnię mającą duże grono entuzjastów.
Pościel hipoaregiczna – najlepsza pościel dla alergików
Wybierając pościel, należy koniecznie uwzględnić alergie. Obecność niepożądanych cząsteczek może powodować nieprzyjemne lub wręcz groźne dla życia reakcje, takie jak np. uporczywy katar, kaszel albo duszności. Pierze lub wełna także mogą uczulać, co trzeba mieć na uwadze w trakcie wybierania wypełnienia do pościeli. Aby mieć pewność, że zdrowo i bezpiecznie prześpimy każdą noc, szczególnie jeśli mamy duże skłonności do alergii, musimy pamiętać o odpowiedniej higienie. W naszej pościeli panują idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i oczywiście roztoczy, które dla alergików są wrogiem publicznym numer jeden. Częsta wymiana poszewek oraz wietrzenie kołder i poduszek z pewnością pomoże utrzymać alergeny z dala od naszego łóżka. Dodatkowym środkiem polecanym dla osób z mocnymi odczynami alergicznymi są specjalne pościele hipoalergiczne tworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach.
Po więcej artykułów o tematyce tekstylnej zapraszamy na naszego bloga:
Jak prać ścierki kuchenne? Tekstylia niezbędne w kuchni