Kołdra puchowa, wełniana czy antyalergiczna – jaką kołdrę wybrać?

0

Dobry sen to podstawa. Kołdra jest jednym z czynników, który zapewnia zdrowy, spokojny i komfortowy sen. Podpowiemy, jakie wypełnienie kołdry wybrać, naturalne czy syntetyczne?

Kołdra puchowa, wełniana czy antyalergiczna – jaką kołdrę wybrać?

Dobry sen to podstawa. Kołdra jest jednym z czynników, który zapewnia zdrowy, spokojny i komfortowy sen. Podpowiemy, jakie wypełnienie kołdry wybrać, naturalne czy syntetyczne?

Wady, zalety i rodzaje kołder naturalnych

Kołdry naturalnym wypełnieniem są ciepłe dzięki wysokim parametrom termoizolacyjnym, a dodatkowo pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Atutem jest również wysoka wchłanialność wody, co zapobiega poceniu się. Podkreślenia wymaga również fakt, że naturalne materiały wyróżniają się wysoką trwałością. Naturalne kołdry możemy najczęściej spotkać z wypełnieniem puchowym, z pierza oraz wełnianym.

  • Kołdry puchowe – wsad powstaje z puchu gęsiego lub kaczego. Kołdry są lekkie, chronią przed chłodem, odprowadzają wodę oraz pozwalają skórze oddychać. Są doskonałe do stosowania zarówno latem, jak i zimą. Wadą kołder z wypełnieniem puchowym jest niska odporność na kurz i roztocza, przez co nie nadają się dla alergików.

  • Kołdry z pierza – dobrze wchłaniają wodę oraz pozwalają skórze oddychać. Są cięższe od puchowych i mają niższą termoizolację. Kołdry z pierza nie nadają się dla alergików.

  • Kołdry wełniane – wykonywane są z wełny merynosów australijskich, wełny wielbłądziej lub wełny z południowoamerykańskiej lamy alpaki. Wypełnienie jest puszyste, nie ulega odkształceniu oraz dobrze grzeje. Mogą być one stosowane cały rok. Wadą jest to, że może uczulać oraz łatwo zbiera kurz, przez co nie może być używana przez alergików.

  • Kołdry z jedwabiu – mają dobre właściwości termoizolacyjne, grzeją i zapewniają dobrą wentylację. Jedwab nie przyciąga kurzu, dzięki czemu nie ma właściwości uczulających oraz korzystnie wpływa na skórę.

Kołdry syntetyczne – wady i zalety

Kołdry syntetyczne są często wybierane ze względu na niską cenę, możliwość prania w wysokich temperaturach oraz możliwość suszenia mechanicznego. Kołdry te są miękkie, sprężyste, puszyste, dobrze trzymają ciepło oraz się nie odkształcają. Dużym atutem jest wysoka wytrzymałość oraz właściwości antyalergiczne.

  • Wypełnienie kulkami silikonowymi – imitują puch, są ciepłe, miękkie i sprężyste, są odporne na odkształcenia.

  • Wypełnienie poliestrowe – są lekkie, elastyczne i antystatyczne, ich wadą są słabe wartości termoizolacyjne.

 Kołdra letnia 180x200 cm antyalergiczna Batyst, linia Antiallergic Exclusive

Wybór idealnej kołdry a pora roku

  • Kołdry letnie – gramatura do 1000g. W tej grupie znajdują się kołdry poliestrowe oraz bambusowe.

  • Kołdry zimowe – gramatura w przedziale 1000-2000g. Zaliczają się do nich kołdry puchowe i wełniane.

  • Kołdry całoroczne – polecane do domów o stałej temperaturze. Jednocześnie gwarantują ciepło i nie powodują pocenia się. Poleca się kołdry puchowe oraz silikonowe, które charakteryzują się dobrą wentylacją oraz grzaniem.

  • Kołdry 4 pory roku – są to dwie spięte ze sobą kołdry, z których jedna jest idealną kołdrą letnią, a druga całoroczną, która sprawdza się zarówno w cieplejsze, jak i chłodniejsze noce. Spięte razem tworzą kołdrę zimową.

Wybór odpowiedniej kołdry powinien odbyć się na dostosowaniu jej do własnych preferencji i stanu zdrowia.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium