Zakup kołdry i poduszki jest często traktowany jako wieloletnia inwestycja. Aby jednak mogły długo zachować wysoką jakością, należy o nie odpowiednio zadbać. Trzymając się tak naprawdę kilku podstawowych zasad, na pewno uda Ci się je sprawnie i bezproblemowo odświeżyć. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami - przeprowadzimy Cię przez proces prania i suszenia kołder i poduszek krok po kroku. Zaczynamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak przygotować się do prania kołder i poduszek?
- Na co zwrócić uwagę przy praniu kołder i poduszek?
- Jak często prać kołdry i poduszki?
Pranie kołder i poduszek zdecydowanie wydłuża ich żywotność, pozwala pozbyć się zabrudzeń oraz niewidocznych gołym okiem bakterii, drobnoustrojów i alergenów. Zaleca się ich pranie około 2 – 3 razy w roku. Jeśli robisz to zdecydowanie rzadziej - na przykład raz na pół roku - to mikroorganizmy mają doskonałe warunki do rozwoju i negatywnie wpływają na sen i stan zdrowia. Czy wiesz, że przeciętna kołdra może mieć ok. 20 tys. pasożytów? Z kolei w przypadku alergików oraz osób mających wrażliwą skórę pranie kołdry powinno być zdecydowanie częstsze i regularne - co najmniej raz w miesiącu.
Od czego zacząć pranie kołdry i poduszek?
Pranie kołder i poduszek zaczyna się tak naprawdę od wyboru odpowiedniego terminu – powinien być to dzień dość ciepły, niezbyt słoneczny i przede wszystkim bezdeszczowy. Trzeba także wygospodarować dość dużo wolnego czasu, ponieważ wypranie kołder i poduszek może zająć kilka godzin. Najważniejsze na typ etapie jest zapoznanie się z instrukcją prania i suszenia. Informacje takie jak: temperatura prania i prasowania oraz dopuszczalny sposób suszenia na pewno znajdują się na metce. Aby niechcący nie zniszczyć pościeli, należy ściśle trzymać się wszystkich wytycznych producenta.
Przed włożeniem do pralki dokładnie obejrzyj kołdry i poduszki – sprawdź, czy nie mają dziur, przez które wypełnienie w czasie prania mogłoby się z nich wydostać. Ważne! Optymalne rozwiązanie to pranie kołder i poduszek osobno.
W jakiej temperaturze można prać kołdry i poduszki?
To, w jakiej temperaturze można prać kołdry i poduszki, ściśle określa metka znajdująca się przy tekstyliach. Ale należy pamiętać, że ta podana przez producenta jest wartością maksymalną. Można wyprać kołdrę w niższej temperaturze (jeśli chcesz ją tylko odświeżyć), natomiast nigdy nie pierz jej w wyższej niż zalecana! Materiał, z którego jest wykonana, może ulec zniszczeniu, a wypełnienie stracić swoje właściwości. Ogólnie rzecz biorąc 60 st. C to temperatura, dzięki której można pozbyć się większości drobnoustrojów i skutecznie pozbyć się zabrudzeń.
Warto także na początku poznać właściwości materiału, z którego jest uszyta kołdra, co zdecydowanie ułatwi pranie i suszenie. Inaczej należy obchodzić się z kołdrą syntetyczną, inaczej z bambusową, a jeszcze inaczej z kołdrą z wsypem puchowym. Dużym ułatwieniem może okazać się specjalny program do prania kołder i pościeli, który posiada większość nowoczesnych automatów. Nie bez znaczenia jest także moc wirowania - im niższa tym lepiej dla kołder i poduszek - suszenie na pewno będzie o wiele dłuższe, natomiast nie ma obawy przed ich zdeformowaniem.
Jakich środków używać do prania kołder i poduszek?
Wybór środków do prania kołder i poduszek nie może być przypadkowy. Zaleca się staranne dobranie detergentu do rodzaju poszycia i wypełnienia pranych kołder i poduszek, aby - pod wpływem substancji chemicznych - nie straciły swoich właściwości, sprężystości i puszystości. O ile w przypadku kołder syntetycznych nie ma większego problemu (są odporne na działanie mocniejszych proszków i płynów), o tyle przy kołdrach naturalnych sprawdzą się wyłącznie możliwie najdelikatniejsze środki.
Ważne! Jeśli niechcący kołdra lub poduszka się ubrudzi, należy ją możliwie najszybciej wyczyścić. Najlepiej do sprania plamy wykorzystać gąbkę i mydło. Im dłużej plama będzie pozostawała na jej powierzchni, tym niestety istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się jej całkowicie usunąć.
Oprócz właściwie dobranych detergentów zaleca się wrzucenie do bębna... kilku piłeczek tenisowych lub specjalnych gumowych piłek do prania - dzięki nim wsyp w kołdrach i poduszkach odzyska swoją dawną puszystość!
Suszenie kołder i poduszek
Kiedy już kołdry i poduszki się wypiorą, od razu wyjmij je z pralki. Delikatnie nimi wstrząśnij, rozprostuj i od razu rozwieś. Najlepiej, gdyby była możliwość rozłożenia ich na dużej płaskiej powierzchni. Nie rozwieszaj ich na sznurku, ponieważ wypełnienie zacznie przesuwać się w dół i trudno będzie, aby wróciło z powrotem na swoje miejsce.
Pamiętaj także, aby nie wystawiać kołder i poduszek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych - mogą zżółkną, a wypełnienie - stracić swoje właściwości i sprężystość. Kołdrę i poduszkę ubierz w poszewki dopiero po całkowitym wyschnięciu, aby uniknąć powstania przykrego zapachu.
Jak prać kołdry i poduszki z puchem lub pierzem?
Ten typ tekstyliów wymaga specjalnej uwagi. Nie zaleca się prania kołder i poduszek w pralce w warunkach domowych. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku oddanie ich do pralni chemicznej - będziesz mieć wówczas pewność, że Twoja ulubiona kołdra i poduszka będą zaopiekowane przez profesjonalistów, znów czyste i pozbawione szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.
Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, musisz zastosować się do kilku zasad. Wskazane jest użycie delikatnych detergentów, najlepiej tych specjalnie przeznaczonych do puchu. Prać należy w letniej wodzie (temperatura maksymalnie od 30℃ do 40℃). Przed wirowaniem warto ręcznie wycisnąć z niej jak najwięcej wody, aby zmniejszyć jej ciężar. Kołdrę puchową lub z pierza najlepiej wystawić do wyschnięcia na słońcu, rozłożoną na płasko, na przykład na suszarce. Wskazane jest także, aby co 30 minut wstrząsnąć kołdrą po to, aby wsyp rozkładał się równomiernie.
Odpowiednia pielęgnacja kołder i poszewek nie sprowadza się wyłącznie do prania kilka razy w roku. Powinno się nimi codziennie, po wstaniu z łóżka, delikatnie, ale zdecydowanie wstrząsnąć, aby wypełnienie zachowało swoją gęstość i elastyczność. Nie należy odkurzać kołder i poduszek, żeby nie uszkodzić wypełnienia. Należy je także wietrzyć najczęściej jak to tylko możliwe, także zimą (szczególnie w mroźne dni w celu wymrożenia zalegających w niej bakterii).
Przeczytaj także:
Darymex
W Darymex od ponad 30 lat cieszymy się z każdej możliwości dzielenia się naszą pasją do tworzenia pięknych wnętrz. Nasze produkty i inspiracje na blogu mają za zadanie pomóc Wam w kreowaniu przestrzeni, która będzie odzwierciedleniem Waszego stylu i osobowości. Jako lider w branży home decor oferujemy Wam szeroką ofertę pościeli, koców, narzut, a także firan i zasłon, a to nie wszystko!
Pragniemy, by Darymex był dla Was źródłem inspiracji i praktycznych porad, które pomogą stworzyć wymarzone wnętrze. Wszystko to robimy z myślą o Was, naszych klientach, bo Wasze zadowolenie jest dla nas najważniejsze.
Jeśli macie pytania lub potrzebujecie pomocy naszych ekspertów, zawsze możecie na nas liczyć. Odwiedźcie naszą stronę kontaktową, abyśmy mogli wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania dla Waszych wnętrz. Zapraszamy serdecznie!