Materiałowe ściereczki są stałym elementem wyposażenia w zasadzie każdej kuchni. Ich funkcjonalność i prostota sprawiają, że gospodynie domowe od lat używają ich do utrzymywania porządku w trakcie i po zakończeniu gotowania. Ścieraczki przydają oczywiście nie tylko do pozbywania się zabrudzeń i wycierania naczyń czy rąk, ale wspaniale radzą sobie także w roli ochraniania przed rozgrzanymi powierzchniami. W dzisiejszym artykule opowiemy nieco o tym, jak utrzymywać materiałowe ścierki kuchenne w czystości, tak by ich estetyczny wygląd i ciekawe wzory cieszyły oczy przez długi czas. Zapraszamy do lektury!
Jaki materiał na ścierki kuchenne? Ścieki bawełniane do kuchni
Każda kuchnia jest inna, jednak niezależnie od tego, w jakim stylu urządzimy to pomieszczenie, zawsze powinno być ono połączeniem estetyki i maksymalnej funkcjonalności. Ścierki kuchenne są elementem wyposażenia kuchni, który nie tylko świetnie dopełni wyglądowi całości, ale także zawsze będzie w zasięgu ręki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Producenci tekstyliów kuchennych zaskakują nas kolejnymi propozycjami materiałów i niesamowitych wzorów ścierek kuchennych, dzięki czemu będziemy w stanie dopasować je do swojego gustu. Najpopularniejszym materiałem ściereczek kuchennych jest oczywiście bawełna, która mimo upływu lat i mnogości dostępnych alternatyw wciąż jest bardzo ceniona za swoją trwałość i chłonność.
Jak doprać ścierki kuchenne? Uporczywe plamy po gotowaniu
Ścierki kuchenne zostały stworzone po to, by się brudzić, dlatego nigdy nie powinniśmy czuć szczególnego oporu przed wykorzystaniem ściereczki wiszącej w kuchni do pozbycia się plamy. Z doświadczenia wiemy, że w kuchni zawsze warto mieć więcej niż jedną ściereczkę, dzięki czemu możemy podzielić je na “do zabrudzenia” i “do czystych rzeczy”. Taki sposób wyklucza możliwość pobrudzenia nieświeżą już ścierka na przykład świeżo umytych .lecz mokrych naczyń. Ściereczki kuchenne bawełniane są dość chłonne, jednak do wycierania rąk proponujemy wybór przeznaczonego do tego celu ręcznika kuchennego. Skoro już wiemy, jak ich używać, czas uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej dopierania ścierek kuchennych.
- Pamiętaj, że ściereczki należy dobrze dosuszać, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii
- Gdy zauważysz, że ścierka jest mocno brudna, lub zaczyna nieładnie pachnieć od razu ją wymień – przetrzymanie takiej ściereczki utrudni jej dopranie i może być niebezpieczne dla zdrowia (ze względu na nagromadzenie szkodliwych drobnoustrojów)
- Brudne ścierki kuchenne pierzemy w jak największej temperaturze od 60°C do 90°C (najlepiej ścierki wygotować) z dodatkiem mocnego detergentu, który wspomoże wyeliminowanie bakterii i umożliwi pozbycie się nawet mocno uporczywych plam
- Jeśli obawiasz się, że jakaś plama nie zejdzie w czasie zwykłego prania, wcześniej zapierz ubrudzone miejsce wybranym detergentem
- Aby mieć pewność, że ścierki kuchenne są maksymalnie czyste można dodatkowo je wyprasować z dużą ilością pary
Jak wybielić ścierki kuchenne? Bezpieczne wybielanie
Dawniej wizytówką dobrej gospodyni domowej były bielutkie tekstylia w domu. Do tej grupy zaliczały się poszewki, prześcieradła, ręczniki, fartuchy do gotowania no i oczywiście ściereczki. Długo używane i wielokrotnie prane ścierki kuchenne mogą z czasem zszarzeć, co nie wygląda bardzo estetycznie w pięknie posprzątanej kuchni, jednak nie jest to powód do tego by pozbywać się ściereczek. Aby przywrócić materiałowi dawny blask można spróbować wybielania. Domowa mikstura wybielająca:
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki wybielacza
- 5 łyżek proszku do pieczenia lub 3 łyżki sody
- ciepła woda
Ścierki dobrze namaczamy w miksturze i zostawiamy je na parę minut, tak by dobrze nią nasiąkły, następnie wrzucamy do pralki i pierzemy normalnie. Po takim zabiegu ściereczki powinny być piękne i świeże.
Po więcej poradników i artykułów na temat tekstyliów domowych i nie tylko zapraszamy na naszego bloga: