Jak prasować pościel? Praktycznie wskazówki

0

Pościel to ważny element sypialni, ponieważ chroni kołdrę przed zabrudzeniami, a dodatkowo stanowi dekorację wnętrza. Ważne jest, aby regularnie ją zmieniać. Jednak każda zmiana wiąże się z praniem i prasowaniem dużego materiału. Podpowiemy co zrobić, aby ta czynność stała się szybsza i przyjemniejsza.

Jak prasować pościel? Praktycznie wskazówki

Czy prasowanie pościeli jest konieczne?

Wiele osób zapewne wolałaby zrezygnować z prasowania pościeli. Należy jednak pamiętać, że jest to ważna czynność. Na poszewkach często gromadzą się roztocza i bakterie, które giną dopiero w wysokiej temperaturze. Dodatkowo ważny jest tutaj aspekt wizualny. Wyprasowana pościel wygląda zdecydowanie lepiej i schludniej.

Jaka pościel nie wymaga prasowania?

Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteś przekonany, żeby prasować pościel możesz wybrać tkaninę, która nie wymaga prasowania, aby dobrze wyglądać. Wystarczy odpowiednio wyprać, rozwiesić i wysuszyć pościel, aby nie trzeba było jej prasować.

Do takich materiałów należą:

  • Bawełna satynowa – jeżeli równomiernie rozwiesimy ją jak będzie jeszcze mokra materiał nie będzie wymagał prasowania, zachowa naturalny połysk i będzie przyjemny w dotyku.
  • Kora – dzięki specyficznym wytłoczeniom nie wymaga prasowania i jest gotowa do użycia.
  • Jersey – wyjątkowo przyjemny w dotyku materiał, który nie wymaga ingerencji żelazka, aby się dobrze prezentować.
  • Flanela – zwykle się nie gniecie, może być prana w pralce i wirowana na wysokich obrotach.
[product category_id="86" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak przygotować pościel do prasowania – wskazówki

Odpowiednie pranie – ważne jest dostosowanie odpowiedniego programu oraz temperatury do danego materiału. Wybieramy mniejszą częstotliwość obrotów, dzięki czemu uchronimy pościel przed nadmiernym gnieceniem się. Należy również pamiętać, żeby zapewnić bęben tylko w połowie.

Regulowana deska do prasowania – z odpowiednią deską każde prasowanie będzie przyjemnością. Wybierz taką ze zmienną wysokością obitą materiałem odbijającym temperaturę, dzięki któremu pościel będzie wygładzona z obu stron jednocześnie.

Prawidłowe suszenie – przed rozpoczęciem prasowania należy dokładnie strzepnąć i rozwiesić pościel, aby równomiernie wyschła. Ważne jest, aby zrobić to od razu po zakończeniu prania.

Chowanie pościeli – warto wygospodarować osobną, czystą szafkę na pościel, ponieważ dzięki temu świeżo wyprany komplet nie będzie się kurzyć i pochłaniać nieprzyjemnych zapachów.

[product category_id="89" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak prawidłowo prasować pościel?

Każdy materiał wymaga innej temperatury, dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta. Warto pamiętać, że im delikatniejszy materiał, tym temperatura prania powinna być niższa.

  • Pościel bawełnianą prasujemy w temperaturze 150-180ºC, jasne barwy i wzory na prawej stronie, a ciemne na lewej.
  • Pościel wełnianą prasujemy w 120-150ºC najlepiej przez lnianą ściereczkę na lewej stronie. Ciemną pościel wełnianą można prasować przez szarą gazetę miejscowo przykładając żelazko.
  • Pościel jedwabną prasujemy na sucho lub lekko wilgotno na lewej stronie w temperaturze 90-120ºC.
  • Pościel z poliestru najlepiej prasować w 90ºC na lewej stronie przez bawełnianą ściereczkę, ponieważ włókna syntetyczne są mało odporne na wysoką temperaturę.
  • Pościel z lnu prasujemy w temperaturze 180-220ºC ma lewej stronie.
  • Pościel z aksamitu powinno się przed prasowaniem delikatnie zwilżyć na lewej stronie i prasować mocno naciągniętą, najlepiej w powietrzu.
  • Jeżeli pościel zawiera elementy koronkowe prasujemy je przez aksamitną szmatkę.
[product category_id="2429" slider="true" onlyAvailable="true"]

A Ty prasujesz pościel? Podziel się z nami w komentarzu!

Pozostałe porady, jak prawidłowo dbać o pościel:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium