Styl minimalistyczny jest popularny od wielu lat, jednak w ostatnim czasie jeszcze częściej dominuje we wnętrzach. W obecnych czasach wszyscy są przebodźcowani, dlatego ważne jest, aby po powrocie do domu mieć przestrzeń do wyciszenia. Spokój tkwi w prostocie. Najczęściej takim pomieszczeniem jest salon, w którym wszyscy domownicy spędzają czas wspólnie. Minimalistyczny salon jest przede wszystkim jasny, przestronny i uporządkowany, a dodatkowo pozbawiony przedmiotów niepotrzebnie absorbujących uwagę.

Minimalistyczne kolory
Podczas planowania salonu w minimalistycznym stylu bardzo ważną uwagę należy poświęcić kolorystyce. Królują tutaj przede wszystkim jasne i neutralne barwy. Jako podstawowe kolory idealnie sprawdzą się:
- biel,
- czerń,
- szarość,
- brąz,
- beż
- pastelowe odcienie np. różu i zieleni
Jeżeli obawiasz się monotonii, możesz postawić na dwukolorowe ściany w pasy lub w szachownicę. Wprowadzenie koloru pozwala na stworzenie oryginalnego wnętrza. Aby przełamać neutralne barwy warto użyć kilku dodatków w mocnych kolorach, takich jak:
- intensywna czerwień,
- soczysta żółć,
- energiczna pomarańcza,
- mocny fiolet.
[product category_id="2024" limit="4"]
Minimalistyczne oświetlenie
Podstawą każdego pomieszczenia jest odpowiednie oświetlenie. W salonie jest to jeden z najważniejszych elementów, ponieważ pełni nie tylko podstawową funkcję, ale również stanowi element dekoracyjny. Do stylu minimalistycznego najlepiej pasują lampy stojące z długimi wysięgnikami, plafony sufitowe, jednokolorowe klosze w geometrycznych kształtach. Należy używać takich materiałów jak szkło, metal i drewno. Doskonałym wyborem będą lampy w stylu industrialnym.
Podczas wyboru oświetlenia trzeba pamiętać, aby wystrzegać się chaosu i zbędnych form. Kolor lamp również musi się komponować z pozostałymi dodatkami. W minimalistycznym wnętrzu ważne są trzy rodzaje oświetlenia:
- lampy wiszące, które są głównym źródłem światła,
- lampy punktowe, które oświetlą ważne dla nas miejsca, takie jak na przykład kącik czytelniczy,
- lampy stojące, które są oświetleniem uzupełniającym.
Dekoracje minimalistyczne
Minimalizm to zasada „mniej znaczy więcej”, dlatego należy unikać zbędnych ozdób i sprzętów. Musimy pożegnać się z figurkami, wazonami czy ozdobnymi serwetami. Minimalizm to wyzbycie się wszystkich przedmiotów, które są niepotrzebne i nie pasują do reszty. Idealnie sprawdzą się tutaj ozdobne poduszki, koce i narzuty, które ocieplą przestrzeń. Jeżeli posiadamy duże okna można w nich zawiesić proste zasłony. Należy pamiętać, że każdy element ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również musi być funkcjonalny. Najważniejsze jest, aby trzymać się ustalonej wcześniej gamy kolorystycznej i zamysłu aranżacji.
[product category_id="1564" limit="4"]
Dla kogo jest styl minimalistyczny?
Minimalizm pozwala na uzyskanie wrażenia porządku oraz spokoju. Doskonale sprawdzi się u osób, które cenią sobie otwartą przestrzeń i nie przepadają za nadmiarem. Minimalizm to idealny wybór dla perfekcjonistów, ponieważ tutaj każdy element jest doskonale przemyślany i posiada swoje miejsce. Minimalizm charakteryzuje się przede wszystkim:
- wysoką jakością materiałów oraz sprzętów,
- przemyślanymi dodatkami i przestrzennością,
- funkcjonalnością,
- naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, szkło czy metal,
- stonowanymi barwami.
[product category_id="1814" limit="4"]
A co Ty myślisz o zastosowaniu stylu minimalistycznego w salonie?
Więcej artykułów na temat urządzenia stylowego salonu znajdziesz na naszym blogu: