Bezpieczne zabawki dla dzieci - jakie zabawki wybrać dla maluchów

0

Podstawowa funkcja zabawki to wspomaganie rozwoju dziecka poprzez zabawę. Najważniejsze jest, żeby zabawka była dopasowana do umiejętności i wieku dziecka. Należy również pamiętać, aby zabawka posiadała odpowiednie atesty i certyfikaty. Bezpieczne zabawki są gwarancją spokoju rodziców i dobrej zabawy dziecka. Podpowiemy, jak wybrać dobrą i bezpieczną zabawkę dla dziecka.

Bezpieczne zabawki dla dzieci - jakie zabawki wybrać dla maluchów

Podstawowa funkcja zabawki to wspomaganie rozwoju dziecka poprzez zabawę. Najważniejsze jest, żeby zabawka była dopasowana do umiejętności i wieku dziecka. Należy również pamiętać, aby zabawka posiadała odpowiednie atesty i certyfikaty. Bezpieczne zabawki są gwarancją spokoju rodziców i dobrej zabawy dziecka. Podpowiemy, jak wybrać dobrą i bezpieczną zabawkę dla dziecka.

Bezpiecznie zabawki dla niemowląt

Zabawki dla niemowląt muszą być miękkie, lekkie, z możliwością prania, czyszczenia oraz wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów. Wszystkie dodatkowe elementy muszą być dobrze przymocowane, tak, aby nic się nie urwało, a dziecko nic nie połknęło. Przed podaniem zabawki dziecku, o ile jest, taka możliwość powinniśmy ją umyć lub wyprać, dzięki czemu ograniczymy dostęp do bakterii i pozostałości poprodukcyjnych. Często pierwszymi zabawkami niemowlęcia są te stworzone z tkanin. Po skończeniu pół roku warto uzupełnić tkaniny o drewno, które jest ciepłe w dotyku, trwałe i rosną razem z dzieckiem. Są one również bezpiecznie do gryzienia.

Przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka wystarczy mu karuzela nad łóżeczkiem oraz przytulanka. Natomiast po skończeniu 6 miesiąca życia należy dodać na przykład piłki sensoryczne, za którymi dziecko będzie musiało podążać, badać jego powierzchnię oraz kolor. Półroczne dziecko będzie zadowolone z drewnianych i plastikowych klocków, pluszowych lalek i maskotek oraz książeczek z materiałowymi lub twardymi oprawami. U niemowlęcia do szóstego miesiąca życia powinno stymulować się maksymalnie dwa zmysły jednocześnie. Gdy dziecko skończy 9 miesiąc warto dodać zabawki wydające dźwięki oraz grzechotki i gryzaki.

 Pozytywka, Gwiazdka, Kikadu

Bezpieczne zabawki dla rocznego dziecka

Roczne dziecko często stawia swoje pierwsze, jeszcze nieporadne kroki. Idealnym rozwiązaniem będą zabawki na sznurku, kolorowe książki, układanki i puzzle oraz zabawki do kąpieli. Dziecko po skończeniu roku staje się odkrywcą i jest w ciągłym ruchu, dlatego wszystkie zabawki powinny pobudzać go do działania i samodzielnej zabawy.

Jakie wybrać zabawki dla 2 latka?

Dwuletnie dziecko jest pełne energii i cały czas doskonali swoje umiejętności. Potrafi już samodzielnie pokonywać przeszkody i wyraża swoje emocje. Zabawki dla dwulatków powinny poszerzać sprawność manualną i ruchową oraz stymulować wyobraźnie i logiczne myślenie. Idealnie sprawdzą się klocki, puzzle, książeczki, tablice magnetyczne oraz zabawki imitujące przedmioty dla dorosłych.

Jaką zabawkę wybrać dla 3 latka?

Trzylatki już często chodzą do przedszkola, zdobywając nowe umiejętności i współpracując z rówieśnikami. Dla trzylatków warto wybrać zabawki edukacyjne rozwijające mowę, logiczne myślenie oraz zachęcające do kreatywnego myślenia.

 Drewniane Miseczki, gra do sortowania 1+, tęczowe, Grimm's

Bezpieczne zabawki kąpielowe

Bezpieczne zabawki do kąpieli powinny mieć szczelne dno, co pozwoli, uniknąć przedostanie się wody do środka. Zabawki do kąpieli sprawiają, że kąpiel stanie się dla dziecka przyjemnością i momentem relaksu oraz zabawy. Takie zabawki warto kupić dziecku po około 6 miesiącu życia, kiedy zaczyna ono siadać. Ważne jest dopasowanie do wieku dziecka. Maluchy ucieszą się z gumowej kaczuszki, natomiast starsze dzieci wymagają bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Jak dopasować zabawkę do wieku dziecka?

Zabawka powinna być przede wszystkim dostosowana do wieku i zdolności dziecka. Nie powinno się kupować zabawek powyżej grupy wiekowej dziecka, ponieważ nie będzie sobie mogło ono z nimi poradzić i zniechęci się do rozwoju. Zawsze musimy sprawdzić, czy zabawka jest solidnie wykonana. Każda zabawka powinna posiadać oznaczenia wiekowe, zgodnie z którą należy wybierać zabawki dla malucha.

 Zabawka sensoryczna Maskonur, Dolce

Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka?

Każda zabawka powinna spełniać normy zgodne z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE oraz normą PN-EN 71-1, która określa procedury badań chemicznych, fizycznych i mechanicznych zabawek. Każda zabawka powinna zawierać oznaczenie wiekowe, dane producenta, certyfikaty oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji zabawki.

Dla zachowania bezpieczeństwa podczas zabawy należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest zabawka. Produkty nie powinny zawierać szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie, barwniki i formaldehydy. Rodzice powinni zachować czujność podczas użytkowania każdej zabawki.

Bezpieczne zabawki dla dziecka

Maskotki są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. Dają poczucie bezpieczeństwa, są miękkie i przytulne w dotyku. Niemowlak ucieszy się z pluszaka z pozytywką, natomiast starsze dziecko zainteresuje się interaktywnym pluszakiem lub takim, w kształcie zwierząt. Dla maluchów dobrym rozwiązaniem będą również maty edukacyjne, które są bezpiecznym miejscem do zabawy. Dodatkowo zapewnia ona odpowiednią ilość bodźców dla naszego dziecka. Wszelkiego rodzaju zabawki do wózka są jednocześnie ozdobą oraz przyczyniają się do rozwoju motoryki dziecka. Podczas wyboru zawieszki należy zwrócić uwagę na sposób montażu i umieszczenie jej na odpowiedniej wysokości, aby była jak najbardziej bezpieczna.

 Mata do zabawy dla dziecka, Panda, Kikadu

Zabawka powinna pozwalać na kreatywne myślenie, wzbudzać ciekawość oraz rozwój dziecka. Bawienie się nie tylko stymuluje rozwój dziecka, ale również sprawia mu wielką przyjemność. Pluszowe misie, samochodziki, lalki i klocki pobudzają wyobraźnię, przenosząc malucha do bajkowego świata.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium