Jak urządzić pokój dziecięcy – pomysłowe aranżacje pokoju dla dziecka

0

Zaprojektowanie funkcjonalnego i ładnego pokoju dla dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Jest to jego strefa komfortu, miejsce zabawy i przeżywania emocji. Podczas urządzania pokoju dziecięcego pojawiają się pytania o kolor, o meble i dodatki. Podpowiemy, jak zaprojektować pokój dla dziecka w taki sposób, aby był jak najbardziej funkcjonalny, a dziecko chętnie spędzało w nim czas.

Jak urządzić pokój dziecięcy – pomysłowe aranżacje pokoju dla dziecka

Zaprojektowanie funkcjonalnego i ładnego pokoju dla dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Jest to jego strefa komfortu, miejsce zabawy i przeżywania emocji. Podczas urządzania pokoju dziecięcego pojawiają się pytania o kolor, o meble i dodatki. Podpowiemy, jak zaprojektować pokój dla dziecka w taki sposób, aby był jak najbardziej funkcjonalny, a dziecko chętnie spędzało w nim czas.

Jaki wybrać kolor do pokoju dziecięcego?

Pierwszym wyborem z jakim musimy się zmierzyć podczas projektowania pokoju dziecięcego jest wybór odpowiedniego koloru przewodniego. Jest kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać. Zimny niebieski kolor może przygnębiać i nudzić dziecko, ostry różowy nadmiernie pobudza i denerwuje, natomiast zastosowanie wszystkich kolorów tęczy sprawi, że dziecku będzie się trudno skoncentrować i wyciszyć. Żółty i pomarańczowy pozytywnie wpływają na humor oraz pobudzają do działania, jednak zastosowane w nadmiarze są męczące i wprowadzają niepokój. Zbyt duże natężenie koloru czerwonego działa drażniąco. Warto natomiast wybrać dwie dominujące, spokojne, pastelowe barwy i kilka dodatków w mocniejszym odcieniu. Można również zdecydować się na użycie dwóch barw dopełniających się, na przykład zielony z różowym i czerwonym, niebieski z żółtym i pomarańczowym. Biel, jasno niebieski oraz zielony uspokajają i podkreślają intensywne kolory.

Na ściany w pokoju dziecięcym warto zastosować hipoalergiczne farby na bazie wody lub zmywalną tapetę. W ostatnim czasie modna jest farba tablicowa, na której dziecko może pisać i rysować. Można się również zdecydować na fototapetę, która ozdobi jedną ścianę, a dodatkowo będzie ciekawym akcentem w pokoju.

 Fototapeta - D jak dromader

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?

W pokoju dziecięcym bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie, ponieważ wpływa ono na narząd wzroku dziecka. Warto zakupić lampę na biurko, ogólne oświetlenie miejsca do zabawy oraz lampkę lub kinkiet obok łóżka. Centralnie wisząca lampa w pokoju dziecięcym generuje jasne i równomiernie rozproszone światło. Lampka nocna ułatwia zasypianie i podnosi poczucie bezpieczeństwa, szczególnie, gdy dziecko zasypia już samo. Natomiast lampka biurkowa ma za zadanie oświetlać miejsce do nauki oraz koncentrować.

Meble do pokoju dziecięcego

Najważniejszymi meblami dla dziecka jest łóżko, szafa, biurko i meble do przechowywania zabawek. Warto również dodać miękkie pufy, które są bardzo wygodne i lubiane przez dzieci. Dla ucznia warto dodać również miejsce do przechowywania książek i zeszytów. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w pudła i kosze do przechowywania, które będą niezwykle funkcjonalne, a dodatkowo będą piękną ozdobą.

 Gryzak kauczukowy sensoryczny jelonek, Kikadu

Jaki wybrać dywan do pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym musimy zadbać o podłogę, ponieważ dzieci spędzają na niej dużo czasu. Ważne jest, aby dywan był ciepły i wygodny oraz praktyczny w użytkowaniu. Gruby i miękki dywan wyznacza również strefę do zabawy. Dywan w pokoju dziecięcym jest dobrym pomysłem, ponieważ możemy go regularnie prać w celu pozbycia się kurzu, roztoczy i powstałych plam. Dywan zabezpiecza również przed poślizgnięciem się dziecka na śliskiej podłodze.

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Przez długi czas pokój dla chłopca kojarzył się wyłącznie z kolorem niebieskim. Jednak obecnie wychodzi się poza ten stereotyp i wykorzystuje wszystkie odcienie. Popularne są pastelowe żółcie, zielenie, szarość oraz biel. Można również zastosować czerwień i pomarańcz w dodatkach. Ważne jest, aby chłopiec lubił kolory, jakie będzie miał w swoim pokoju. Często chłopcy wybierają styl inspirowany dziką przyrodą, kosmosem, samochodami, sportem oraz superbohaterami. W chłopięcym pokoju warto zadbać o miejsce na modele samolotów oraz trofea sportowe. Dywan przypominający boisko lub tor wyścigowy stanie się integralną częścią większości zabaw. Dla chłopca możemy wybrać pościel z ulubioną postacią z komiksów lub bajek.

 Zabawka aktywizująca, Pan Lis, Kikadu

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Każda dziewczynka marzy o pokoju, w którym będzie mogła czuć się swobodnie i bajkowo. Przytulnego klimatu dodadzą pastelowe kosze, narzuty i poduszki. Dziewczynki mają różne zainteresowania kolorystyczne, dlatego nie możemy narzucić im cukierkowego różu. Możliwe, że mała lokatorka woli biele, jasne różne, żółcienie, zielenie i błękity. Można zastosować kilka dodatków w intensywniejszych barwach. Ważne jest dodanie kilku regałów, na których mała dziewczynka będzie mogła umieścić swoje ulubione zabawki oraz książeczki. Warto dodać oświetlenie w bajkowych lub zwierzęcych kształtach. Aby rozszerzyć miejsce do zabawy można zastosować dywan z kwiatami lub zwierzątkami. Dziewczynka polubi pościel z gwiazdkami, kwiatami, zwierzętami lub ulubionymi postaciami z bajek.

 Poduszka Notebook, Lorena Canals

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka

O bezpieczeństwo dzieci dbamy na każdym kroku, jednak ważne jest, aby w miejscu, gdzie będzie spędzało czas samo było najbezpieczniejsze. Należy unikać szklanych drzwi i dodatków. Jeżeli meble nie są stabilne trzeba je przymocować do ścian i podłoża, aby się nie przewróciły. Wszystkie gniazdka powinny być poza zasięgiem dziecka lub posiadać specjalne zatyczki. Dodatkowo musimy usunąć wszystkie ostre krawędzie i wiszące druty, aby uniknąć ciężkich ran.

W proces urządzania pokoju dziecięcego warto zaangażować samo dziecko i omówić z nim wspólną wizję pokoju. Należy jednak pamiętać o umiarze i harmonii. Pokój dziecka powinien być podzielony na strefę nauki przy oknie oraz strefę snu i odpoczynku. Warto również poprosić dziecko o pomoc, na przykład poprzez pomalowanie kawałka ściany czy ułożenia dodatków. Dzięki temu pociecha jeszcze bardziej będzie zadowolona z efektu końcowego oraz będzie chciała spędzać czas w swoim pokoju.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium