Jak prać ręczniki bawełniane?

0

Ręczniki to piękna i praktyczna ozdoba łazienki. Szeroka oferta pozwala dobrać je idealnie do naszej łazienki. Dobrej jakości ręczniki to spory wydatek, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby jak najdłużej zachować ich wygląd oraz wszystkie właściwości. Wystarczy stosować się do kilku prostych rad, a nasze ręczniki nie stracą koloru, chłonności oraz zapachu.

Jak prać ręczniki bawełniane?

Pierwsze pranie ręczników bawełnianych

Nie wszyscy wiedzą, ale nowe ręczniki zawsze trzeba wyprać przed pierwszym użyciem. Pozbywamy się wtedy nadmiaru barwnika oraz środków chemicznych, które stanowią zabezpieczenie podczas transportu i magazynowania. Dodatkowo należy pamiętać, że nowy, nie wyprany ręcznik nie będzie chłonąć wilgoci. Ręczniki z bawełny należy zamoczyć w zimnej wodzie na całą dobę i dopiero później je wyprać. Dzięki temu otworzą się włókna, a ręcznik będzie jeszcze bardziej chłonny.

Porady, jak prać ręczniki bawełniane

Poniżej przedstawiamy kilka podstaw, których musimy przestrzegać podczas prania ręczników bawełnianych:

 • Ręczniki pierz bez innych ubrań, ponieważ często pylą i włókna ręczników mogą wniknąć w strukturę ubrań. Jest to szczególnie ważne przy nowych ręcznikach, ponieważ pylenie powinno z czasem ustąpić.
 • Nie przeładowuj bębna pralki, aby woda i środki piorące mogły swobodnie wniknąć w ręcznik.
 • Do prania ręczników stosujemy tylko proszek lub płyn do prania. Nie używamy płynu do płukania. 
 • Jeżeli ręczniki mają brzydki zapach lub są szorstkie można dodać szklankę sody oczyszczonej w miejsce proszku oraz pół szklanki octu tam gdzie płyn do płukania
 • Temperatura prania powinna być zgodna z zaleceniami podanymi przez producenta. Zwykle jest to 40°C lub 60°C.
 • Częstość prania ręczników zależy od intensywności ich używania oraz warunków panujących w łazience. W wilgotnym pomieszczeniu ze słabą wentylacją warto robić pranie nawet co 2-3 dni. W czasie choroby ręczniki wymieniamy nawet codziennie.
 • Ręczników nie prasujemy, ponieważ wtedy spłaszczamy ich włókna, przez co stają się mniej puszyste i mniej chłonne.
[product category_id="153" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak suszyć ręczniki bawełniane?

Proces suszenia ręczników jest równie ważny, jak ich pranie. Niewłaściwe suszenie może pozbawić ręcznik właściwości higroskopijnych, a nawet być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Warto przestrzegać kilku zasad podczas suszenia:

 • Podczas suszenia ręczników w suszarce zmniejszamy obroty wirowania, aby przedłużyć żywotność ręczników.
 • Wirowanie prowadzi do szybszego niszczenia się ręczników, dlatego warto nastawić pralkę na minimalną liczbę obrotów. Niektóre pralki posiadają specjalny program do prania ręczników.
 • Suszenie w suszarce bębnowej sprawia, że ręczniki na dłużej pozostają miękkie i puszyste.
 • Jeżeli nie mamy suszarki warto od razu po wypraniu rozwiesić ręczniki na świeżym powietrzu, jednak nie w miejscu mocno nasłonecznionym, ponieważ promienie słoneczne mogą sprawić, że barwniki użyte do produkcji zaczną płowieć. Dodatkowo suszenie bezpośrednio na słońcu sprawia, że ręczniki stają się bardziej szorstkie.
 • Jeżeli suszysz ręczniki na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu przed powieszeniem ich każdy ręcznik dokładnie strzepnij i rozłóż tak, aby nie powstały zagniecenia.
 • Nie odkładaj wilgotnego ręcznika na regał, ponieważ zapobiegnie to zawilgoceniu i powstawaniu brzydkiego zapachu. Aktualnie używane ręczniki powinny być suszone na drabince, drążku lub stojaku, aby miały możliwość swobodnego wyschnięcia.

Stosując powyższe porady masz pewność, że Twoje ręczniki będą przyjemne w dotyku, bardzo chłonne oraz, że nie stracą koloru.

Pozostałe porady znajdziesz na naszym blogu:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
O nas

Witaj na naszym blogu ❤️

Blog Darymex o wystroju wnętrz to prawdziwe źródło inspiracji, przygotowane z myślą o Tobie!

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium