Jak prać zasłony? Praktyczne porady, jak prać zasłony

0

Wiosna to idealny czas na porządki, a słoneczna pogoda tylko temu sprzyja. Jednym z elementów, który wieńczy pokój są zasłony, dlatego im również należy poświęcić uwagę. Zapewniają nam prywatność oraz osłaniają od słońca. Nie możemy jednak zapomnieć, że zbierają również kurz i zabrudzenia, dlatego wymagają regularnego odświeżania. Dzięki naszym poradom dowiesz się, jak prać zasłony, aby ich nie zniszczyć i zachować ich świeżość na dłużej.

Jak prać zasłony? Praktyczne porady, jak prać zasłony

Pranie zasłon – od czego zacząć?

  1. Na początek sprawdź, z jakiego materiału są uszyte Twoje zasłony, ponieważ nie każda tkanina nadaje się do prania w pralce, a dodatkowo każda wymaga innej temperatury.
  2. Najszybszą metodą odświeżenia zasłon jest czyszczenie ich za pomocą odkurzacza parowego. Jest ona szczególnie polecana do zasłon,które ciężko ściągnąć z karnisza.
  3. Przed praniem ważne jest również zdjęcie wszystkich ozdób i metalowych elementów, które mogłyby uszkodzić materiał w praniu. Pozostałe elementy, których nie można zdjąć, jak na przykład przelotki, zabezpiecz zasłonę specjalnym pokrowcem do prania lub zwykłą poszewką.
  4. Przed włożeniem zasłony do pralki warto je najpierw wypłukać z zabrudzeń i kurzu, a następnie włożyć do bębna pralki złożone w kostkę. Jeżeli zasłony są mocno zakurzone należy je wytrzepać na trzepaku lub odkurzyć z użyciem miękkiej końcówki z niską siłą ssania.
  5. Po przygotowaniu zasłony załaduj bęben, pamiętając aby go nie przeciążyć, ponieważ wtedy zasłony będą pomięte. Najlepiej, aby nie zajmować więcej niż połowy bębna.
  6. Do prania kolorowych zasłon dodaj chusteczki wyłapujące kolory.
  7. Jeśli pralka posiada specjalny program do prania zasłon, użyj go zgodnie z instrukcją. Nie wiruj zasłon, ponieważ może to spowodować rozerwanie materiału lub mocne pogniecenie.
  8. Lepiej nie susz zasłon w suszarce, ponieważ to może osłabiać ich strukturę. Zasłony susz rozwieszone lub rozłożone, aby woda mogła z nich spokojnie ścieknąć.

Jak prać zasłony z welwetu?

Welwetowe zasłony obecnie zdobią wnętrza zarówno glamour, jak i minimalistyczne oraz nowoczesne. Jeżeli pojawią się na nich brudne plamy najpierw warto spróbować je usunąć za pomocą delikatnej szczoteczki przed włożeniem do pralki. Następnie należy ustawić delikatny program i temperaturę nie wyższą niż 30℃. Zasłony welurowe powinny być prane nie częściej niż raz na kilka miesięcy, aby nie stracić eleganckiego wyglądu. Welwet najlepiej suszyć w pozycji poziomej, aby zachować pierwotny kształt tkaniny. Welwetowe zasłony korzystniej prać ręcznie w ciepłej wodzie, ponieważ wtedy mamy pewność, że nie zniszczymy ich struktury. Jednak należy pamiętać, aby zbytnio nie wyciskać zasłon, aby nie powstały zacieki.

[product category_id="2369" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak prać zasłony z poliestru?

Zasłony z poliestru nie wymagają takich niskich temperatur jak pozostałe materiały i zwykle możemy je prać w temperaturze wyższej niż 30℃. Warto jednak najpierw sprawdzić, czy nie ma domieszki innego materiału. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producenta podanych na metce lub opakowaniu. Mimo możliwej wyższej temperatury prania, należy pamiętać, że prasujemy na najniższej możliwej temperaturze.

[product id="13144, 13145, 13157, 13340, 13341, 13535, 13640, 13763, 13764, 14209, 14211, 15471, 15472, 29585, 12052, 12709, 12053, 12060, 12065, 29586" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące prania zasłon zapraszamy do kontaktu :)

Pozostałe inspiracje dotyczące dekorowania okien:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
O nas

Witaj na naszym blogu ❤️

Blog Darymex o wystroju wnętrz to prawdziwe źródło inspiracji, przygotowane z myślą o Tobie!

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium