Jak skutecznie usunąć plamy z prześcieradła: Praktyczne porady

0

Posiadanie czystego i świeżego łóżka to nie tylko kwestia estetyki, ale także higieny i komfortu snu. Niemniej jednak, plamy na prześcieradle to częsty problem. Jest ono najbardziej narażone na zabrudzenia. W tym artykule przedstawimy Ci skuteczne sposoby na pozbycie się plam z prześcieradeł, aby Twoje łóżko zawsze było gotowe do relaksu.

Jak skutecznie usunąć plamy z prześcieradła: Praktyczne porady

Plamy z żywności

Często zdarza się, że podczas jedzenia w łóżku pozostawiamy tłuste plamy. Aby je usunąć, należy działać szybko. Można użyć mieszanki octu i wody w stosunku 1:1, którą należy przecierać tłuste miejsce. Po usunięciu plamy prześcieradło pierzemy, aby pozbyć się zapachu octu. Tłustą plamę można usunąć również przy użyciu mąki ziemniaczanej. Posypujemy plamę mąką, pocieramy miękką szmatką i czekamy, aż plama zniknie. Następnie prześcieradło dokładnie płuczemy, aby pozbyć się resztek mąki i wkładamy do prania.

Plamy z gumy do żucia

Może się zdarzyć, że do prześcieradła przyklei się guma do żucia. Ten problem można rozwiązać domowymi sposobami. Na początek jak najwięcej gumy trzeba odkleić lub zdrapać. Nie używaj do tego ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić materiał. Jeżeli guma nie schodzi, można ją zaprać wodą z płynem do naczyń. Następnie gumę należy posypać dwiema łyżeczkami soli i pocierać nią przez kilka minut. Uporczywą gumę do żucia usuniemy po uprzednim włożeniu prześcieradła do zamrażarki na około dwie godziny lub obłożenie jej lodem i zdrapanie jej zaschniętej tępym narzędziem. Resztki gumy można rozkruszyć.

Plamy z napojów

Każdemu się zdarza odpoczynek w łóżku z kubkiem ulubionego napoju. Niestety czasami się zdarza, że napój się wylewa tworząc nieefektywną plamę. Plamy po winie, herbacie czy sokach to wyzwanie. Aby się ich pozbyć, postępuj zgodnie z następującymi krokami. Jak najszybciej dociskaj delikatnie plamę ściereczką lub papierowym ręcznikiem, tak długo, aż będzie suchy. Następnie potrzyj plamę szary mydłem i przetrzyj czystą, wilgotną ścierką. Świeżą plamę można dodatkowo usunąć sokiem z cytryny i wypłukać w zimnej wodzie. Jeżeli plama w dalszym ciągu nie zeszła, przygotuj roztwór wody z octem białym (1:1), kolejno delikatnie przetrzyj plamę tą mieszanką. Na koniec wypierz prześcieradło w zimnej wodzie z dodatkiem detergentu.

Plamy z czerwonego wina

Lampka czerwonego wina w łóżku niestety może się skończyć trudną do wybawienia plamą. W tym przypadku najważniejszy jest czas, ponieważ czym później, tym plama będzie trudniejsza do usunięcia. Świeżą plamę posypujemy obficie solą, która pochłonie nadmiar płynu i pomoże się pozbyć czerwonego barwnika. Następnie obficie wypłukujemy materiał i pierzemy w pralce na standardowym programie. Inną opcją jest użycie mąki ziemniaczanej rozcieńczonej w niewielkiej ilości wody. Taką plamę można również wybawić wodą utlenioną rozcieńczoną z wodą w proporcji 1:1. Alternatywne metody wybawiania plamy to namoczenie jej w mleku lub białym winie.

Plamy z rdzy

Podczas suszenia prześcieradła na metalowych rurkach może dojść do zabrudzenia rdzą. W takim przypadku używamy soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Dobry efekt uzyskamy również wykorzystując proszek do pieczenia lub sodę. Plamę z rdzy należy zamoczyć, posypać solą, a następnie kwaskiem lub cytryną. Pozostawiamy to na godzinę, a następnie płuczemy w letniej wodzie i pierzemy w pralce. Jeżeli chcemy użyć sodę nacieramy plamę masą sodową na bazie wody i czekamy kilka minut, a następnie pierzemy.

[product category_id="15" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Plamy z krwi

Plamy te mogą być nieco trudniejsze do usunięcia, ale nadal jest to możliwe. Postępowanie nieco różni się w zależności od tego, czy plama jest świeża, czy utrwalona. Zatem jak usunąć krew z prześcieradłaŚwieżą plamę z krwi płuczemy w zimnej wodzie. Dodatkowo możemy pocierać ją mydłem, co pozwoli na usunięcie jej w całości. Innym sposobem jest zasypanie plamy solą kuchenną i odczekanie około godziny, a następnie spłukanie prześcieradła w zimnej wodzie. Zaschniętą plamę z krwi moczymy w roztworze soli z wodą, a następnie pierzemy. Innym sposobem jest pocieranie plamy z krwi wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Substancję nanosimy na plamę, a następnie płuczemy w zimnej wodzie.

Plamy i zapach po wymiocinach

Czasami zdarzają się nam przykre wypadki. Jednak również w tym przypadku można znaleźć rozwiązanie, na pozbycie się uporczywego zapachu i plam po wymiocinach. Przed praniem należy usunąć zabrudzenie przy pomocy papki z sody oczyszczonej i wody. Mieszankę wcieramy w powierzchnię plamy i zmywamy ją przy pomocy octu. Kolejnym krokiem jest wypranie prześcieradła w wysokiej temperaturze przy użyciu płynu do płukania o intensywnym zapachu.

Plamy z długopisu

Każdemu zdarza się coś pisać długopisem w łóżku, czy to podczas robienia notatek czy pisania pamiętnika. Jest wiele sposobów na usunięcie takich plam. Plamę można polać lub posypać, a następnie potrzeć i wypłukać takimi substancjami jak sok z cytryny, kwasek cytrynowy, kwaśne mleko, spirytus, pasta do zębów, woda kolońska oraz szare mydło. Można również spróbować przyłożyć do zabrudzonego miejsca kawałek ręcznika papierowego, a następnie obficie spryskać go lakierem do włosów, a pozostałości tuszu powinny wsiąknąć w ręcznik.

Żółte plamy

Żółte plamy na prześcieradle to powszechny problem. Biorą się one z połączenia potu, złuszczonego naskórka, kurzu, śliny czy resztek po kosmetykach. Zwykle wystarczy wyprać prześcieradło, aby się ich pozbyć. Uporczywych plam pozbędziemy dodając pół szklanki sody oczyszczonej oraz dwie łyżki boraksu (zamiennie ze szklanką octu) do prania.

Plamy po makijażu i lakierze do paznokci

W przypadku, gdy makijaż odbije się na prześcieradle można go łatwo zmyć za pomocą płynu do mycia naczyń. Ślady z tuszu do rzęs łatwo usunąć przy pomocy wacika nasączonego w benzynie lub zmywaczu do paznokci. Jeżeli prześcieradło zabrudzimy lakierem do paznokci pomoże zamrożenie go i wykruszenie lakieru. Jeżeli nie mamy możliwości włożenia prześcieradła do zamrażarki, możemy użyć kostek lodu, pamiętając o ich regularnej wymianie. Jeżeli plamy w dalszym ciągu będą widoczne należy użyć acetonu. Po usunięciu plam prześcieradło należy wyprać przy użyciu standardowego programu.

Plamy z wosku

Jeżeli zdarzy nam się ubrudzić prześcieradło woskiem w pierwszej kolejności należy go zdrapać. Następnie na plamę trzeba położyć listek ręcznika papierowego lub papieru śniadaniowego i przyłożyć do niego żelazko, które powinno wybawić wosk. Na prześcieradle zostanie tłusta plama, którą można usunąć przy pomocy płynu do mycia naczyń.

Warto pamiętać, że przed zastosowaniem któregokolwiek ze środków, zaleca się wykonanie testu na niewidocznym obszarze materiału, aby upewnić się, że nie spowoduje to trwałego uszkodzenia. Dodatkowo, aby uniknąć przeniknięcia plamy z prześcieradła na materac, warto zastosować ochraniacz lub ochronne prześcieradło.

Jest wiele możliwości usunięcia plam z prześcieradła, a sposób postępowania różni się w zależności od tego, czy plama jest świeża czy utrwalona. Jeżeli jeden sposób nie zadziała, to warto spróbować innego. Wniosek? Nie ma potrzeby panikować, gdy pojawią się plamy na Twoim prześcieradle. Z odpowiednimi środkami i kilkoma chwilami poświęconymi na ich usunięcie, Twój sen będzie spokojny i przyjemny, a łóżko zawsze gotowe na relaksujący odpoczynek.

Więcej inspiracji:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
O nas

Witaj na naszym blogu ❤️

Blog Darymex o wystroju wnętrz to prawdziwe źródło inspiracji, przygotowane z myślą o Tobie!

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium