Jak wykrochmalić pościel? Krochmalenie pościeli krok po kroku

0

Kiedy słyszymy o krochmaleniu pościeli albo serwetek, czy obrusów od razu myślimy o naszych babciach lub mamach. Regularne krochmalenie tekstyliów domowych było kiedyś czymś zupełnie zwyczajnym, jednak dzisiaj ta umiejętność powoli zanika. Czy rezygnacja z tego zabiegu jest czymś słusznym i jakie dokładnie mogą być zastosowania klasycznego krochmalu? W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o krochmaleniu. Jakie zalety wynikają z korzystają z tej prostej receptury oraz jak przygotować krochmal samodzielnie w domu? O tym jak dbać o tekstylia na sposób naszych babć w dzisiejszym tekście! 

Jak wykrochmalić pościel? Krochmalenie pościeli krok po kroku

Co to jest krochmal?

Najprościej mówiąc krochmal jest mieszaniną dwóch substancji, które tworzą zawiesinę o konsystencji kisielu. Do stworzenia krochmalu wystarczą rzeczy, które na pewno każdy ma w domu, bowiem składa się on ze skrobi roślinnej (na przykład mąki ziemniaczanej) oraz wody. Krochmal chętnie używany jest w gospodarstwach domowych, ponieważ po nałożeniu na tkaninę i zastygnięciu sprawia, że materiał staje się sztywny. Co ważne ze względu na to, że krochmal ograniczy wchłanianie wilgoci w głąb materiałów raczej nie powinno się krochmalić ściereczek lub ręczników. Poza usztywnianiem i konserwacją tkanin krochmal służy także do zabiegów pielęgnacyjnych, przydaje się szczególnie do kąpieli niemowląt, ponieważ pomaga łagodzić zmiany skórne.

Jak zrobić krochmal w domu?

Dzisiaj można łatwo kupić krochmal w sklepie, jednak istnieje bardzo prosty sposób na zrobienie krochmalu w domowym zaciszu. Jak już wspominaliśmy wyżej, do stworzenia krochmalu wystarczą jedynie dwa składniki, które większość z nas zawsze posiada w domu. W zależności od tego co zamierzamy krochmalić, możemy zmieniać stosunek proporcji mąki do wody. Im więcej mąki dodamy, tym bardziej gęsty krochmal i twardsze usztywnienie materiału. Najbardziej popularnym przepisem na krochmal jest stosowanie łyżki mąki ziemniaczanej na litr wody. Proces robienia krochmalu przypomina nieco gotowanie budyniu:

  1. Od litra zimnej wody odlej szklankę 
  2. Do szklanki wody dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej i dobrze wymieszaj
  3. Pozostałą w garnku wodę zagotuj 
  4. Gdy woda się zagotuje wlej do niej mieszaninę ze szklanki
  5. Wyłącz grzanie wciąż mieszając, by w krochmalu nie stworzyły się grudki 
  6. Domowy krochmal z przepisu babci gotowy 

Krochmal do konserwacji i utwardzania koszul lub sukienek tworzymy w podobny sposób, jednak zmniejszamy ilość mąki z łyżki stołowej do łyżeczki do herbaty. Otrzymany krochmal jest wówczas mniej sztywny. 

[product category_id="89" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak wykrochmalić pościel?

Proces krochmalenia pościeli powoli odchodzi do lamusa, jednak warto wiedzieć jakie korzyści przynosi ten prosty zabieg chętnie wykorzystywany do konserwacji materiałów przez nasze babcie. Dzięki krochmaleniu materiał staje się nie tylko bardziej sztywny, ale również mniej chłonny, zatem krochmaląc pościel ograniczamy ilość brudu w tym na przykład potu w głąb materiału, co pozwoli utrzymać dłużej jego świeżość i dobrą kondycję. Krochmalenie możemy przeprowadzić zarówno ręcznie jak i z pomocą pralki.

Krochmalenie ręczne

Należy pamiętać o tym, by krochmalona pościel była sucha, wówczas lepiej wchłonie krochmalowy roztwór. Aby otrzymać najlepsze rezultaty musimy dać się tkaninie zrelaksować, czyli włożyć ją do jak największego naczynia. W przypadku pościeli najlepiej użyć do tego celu wanny. Krochmalowy roztwór rozcieńczamy troszkę z wodą, następnie nakładamy go na całą powierzchnię pościeli i zostawiamy na kilka minut. Po upływie tego czasu pościel lekko przepłukujemy suszymy i prasujemy.

Krochmalenie w pralce  

Nie każdy wie, że krochmalić możemy także wykorzystując nowoczesne technologie. Krochmalu nie wlewamy bezpośrednio do zbiornika pralki, ponieważ skrobia może uszkodzić lub zatkać delikatne części mechaniczne. Namoczoną w roztworze krochmalu pościel po prostu wkładamy do bębna pralki i ustawiamy program delikatnego płukania i wirowania, lub dedykowany program „uszlachetnianie”. Po wyjęciu z pralki pościel należy dokładnie wyprasować i gotowe.

Więcej na temat domowych tekstyliów przeczytasz tutaj:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium