Dlaczego pościel się elektryzuje? Jak zapobiegać?

0

Czy zdarzyło ci się kiedyś wskoczyć do łóżka po długim dniu, tylko po to, aby poczuć, że twoja pościel jest naelektryzowana i elektryzuje również ciebie? To dość irytujące zjawisko, które może sprawić, że sen staje się mniej przyjemny. Ale dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, aby temu zapobiec? W dzisiejszym artykule omówimy przyczyny elektryzowania się pościeli i podzielimy się kilkoma sposobami na jego uniknięcie.

Dlaczego pościel się elektryzuje? Jak zapobiegać?

Dlaczego pościel się elektryzuje?

Materiał pościeli - Wybór materiału, z którego wykonana jest pościel, odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Pościel wykonana z syntetycznych materiałów, takich jak poliester, nylon czy jedwab sztuczny, jest bardziej podatna na elektryzowanie się w porównaniu do naturalnych tkanin, takich jak bawełna lub len. To dlatego warto inwestować w naturalne materiały, aby zmniejszyć ryzyko elektryzowania się pościeli.

Niska wilgotność powietrza - Zbyt suche powietrze jest głównym powodem elektryzowania się pościeli. W okresie zimowym, kiedy ogrzewanie wnętrza sprawia, że powietrze staje się suchsze, pościel może łatwiej się elektryzować. Sucha skóra i włosy mogą być także źródłem elektryzowania się materiałów.

Tarcie - Warto zwrócić uwagę na to, jak często przesuwamy się po łóżku. Tarcie między ciałem a pościelą może zwiększać poziom elektryzowania się tkanin.

Jak zapobiegać elektryzowaniu się pościeli?

Wybieraj naturalne tkaniny - Jak już wspomnieliśmy, pościel wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len lub jedwab, ma mniejszą tendencję do elektryzowania się. Zdecyduj się na wysokiej jakości pościel z tych materiałów, ponieważ nawet niewielka domieszka syntetycznej tkaniny może sprawić, że materiał się będzie elektryzował.

Używaj płynów do płukania – Jednym ze sposobów na radzenie sobie z elektryzującą się pościelą jest użycie specjalnych płynów do płukania, które zawierają składniki, które zapobiegają nadmiernemu elektryzowaniu się. Są one dostępne w każdym markecie czy drogerii. Dla alergików, osób z delikatną skórą oraz dla dzieci polecamy pranie w specjalnych orzechach. 

Używaj nawilżacza powietrza - Nawilżacz powietrza może pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, co zmniejszy ryzyko elektryzowania się pościeli, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na taki zakup regularnie umieszczaj mokry ręcznik na kaloryferze, a parująca z niego woda nawilża powietrze. Awaryjnie można również lekko zwilżyć naelektryzowaną pościel za pomocą spryskiwacza.

Prasuj z użyciem pary – podczas prasowania pościeli używaj funkcji pary, dzięki czemu tkaniny będą mniej podatne na elektryzowanie się, a rozgrzane żelazko stanie się mniej niebezpieczne mimo wysokiej temperatury. Można również prasować niedosuszoną pościel. Podczas prasowania warto używać również sprayów lub mgiełek antystatycznych.

Unikaj ubrań z syntetycznych materiałów - Jeśli to możliwe, unikaj noszenia ubrań z materiałów syntetycznych do snu, ponieważ mogą one zwiększać tarcie i elektryzowanie się pościeli.

Suszarka do ubrań - Jeśli masz problem z elektryzowaniem się pościeli po praniu, możesz wykorzystać suszarkę do ubrań z funkcją antyelektrostatyczną lub po prostu wrzucić kilka wilgotnych ręczników do suszarki razem z pościelą.

Umieść kwiaty w sypialni – Jednym ze sposobów na zmniejszenie się elektryzowania tkanin jest umieszczenie kilku kwiatów w pomieszczeniu. Poprawiają one nawilżenie oraz jakość powietrza. Dodatkowo sprawiają, że budzimy się rano wypoczęci i odprężeni. Przykładem takiej rośliny jest popularna paprotka, storczyk czy fikus. Efekt nawilżenia zwiększy dodanie kępki mchu.

Elektryzowanie się pościeli może być irytujące, ale z odpowiednimi krokami zapobiegawczymi można zmniejszyć to zjawisko. Wybierając odpowiednią pościel, dbając o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu i unikając materiałów syntetycznych, możesz cieszyć się spokojnym i komfortowym snem.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na naszym blogu:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
O nas

Witaj na naszym blogu ❤️

Blog Darymex o wystroju wnętrz to prawdziwe źródło inspiracji, przygotowane z myślą o Tobie!

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium