Jak sprać tłuste plamy? Sposoby na usunięcie plam z pościeli

0

Usunięcie tłustych plam z pościeli to problem, z którym musi uporać się każdy. Jednak wiele osób nie wie, jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się problemu. Tradycyjne pranie nie zawsze zdaje egzamin, dlatego podpowiemy, jak usunąć tłuste plamy, aby nie zniszczyć materiału.

Jak sprać tłuste plamy? Sposoby na usunięcie plam z pościeli

Zacznij działać jak najszybciej

Najczęstszym powodem tłustych plam w łóżku jest to, że spożywamy w nim posiłki. Podczas usuwania plam najważniejszy jest czas, należy działać jak najszybciej. Im dłuższy czas zwłoki, tym tłuszcz bardziej wchodzi w głąb tkaniny i trudniej jest go wybawić. Najłatwiej sprać świeże plamy.

Naturalne metody na pozbycie się trudnych plam

  • Mieszanka octu i wody w stosunku 1:1 – przecieramy nią tłuste miejsce i po usunięciu plamy wrzucamy do prania.
  • Mąka ziemniaczana – plamę posypujemy mąką ziemniaczaną, zostawiamy na chwilę, a następnie pocieramy mokrą szmatką aż do zniknięcia plamy. Kolejno płuczemy materiał, aby usunąć resztki mąki i całość pierzemy.
  • Sól – sól ma działanie higroskopijne, dlatego zaabsorbuje część tłuszczu. Jednak w tym wypadku należy działać od razu, ponieważ działa głównie na niewielkie plamy. Następnie trzeba wypłukać zabrudzone miejsce w ciepłej wodzie lub przeprać w szarym mydle. Podobne działanie do soli mają sproszkowana biała kreda oraz talk.
  • Wysokoprocentowy alkohol – wystarczy nasączyć nim ściereczkę oraz przetrzeć tłustą plamę, a następnie wyprać pościel
[product category_id="15" slider="true" onlyAvailable="true"]

Chemiczne metody na usunięcie tłustych plam

  • Płyn do naczyń – często na tłustą plamę wystarczy tradycyjny płyn do mycia naczyń. Zabrudzenie posmaruj płynem, pozostaw na kilka minut, a następnie obficie spłucz zimną wodą.
  • Benzyna ekstrakcyjna – działa ona jak silny rozpuszczalnik. Wystarczy nasączyć szmatkę i pocierać zabrudzone miejsce. Jednak przy tej metodzie należy pamiętać o wykonywaniu czynności przy otwartym oknie, ponieważ wdychanie oparów jest niezdrowe. Następnie należy wyprać pościel, aby pozbyć się wszystkich szkodliwych składników.
  • Profesjonalny odplamiacz – używaj zgodnie z zaleceniami producenta. Najpierw jednak sprawdź jego działanie na małym fragmencie, aby się upewnić, że nie uszkadza Twojego materiału.

Jak się pozbyć starych plam?

Zdarza się, że tłustą plamę na pościeli zauważymy dopiero po czasie. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej usunąć. Na stare plamy sprawdzi się:

  • kreda lub proszek do pieczenia – posypujemy plamę, odczekujemy chwilę, a następnie pocieramy mokrą szmatką i pierzemy
  • coca-cola – plamę należy zalać i zostawić na kilka godzin, a następnie wyprać
[product category_id="14" slider="true" onlyAvailable="true"]

Zapamiętaj!

Najważniejsze jest, aby podczas używania różnych środków zachować szczególną ostrożność, ponieważ w innym przypadku możemy trwale zniszczyć materiał. Najlepiej na początek sprawdzić działanie na mało widocznym fragmencie. Usuwanie plam zaczynaj od naturalnych, najmniej inwazyjnych metod, ponieważ one najmniej osłabiają materiał, a istnieje szansa, że będą skuteczne.

A Ty jakie masz sposoby na tłuste plamy? Podziel się z nami w komentarzu!

Inne porady na temat tego, jak dbać o pościel znajdziesz tutaj:

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
O nas

Witaj na naszym blogu ❤️

Blog Darymex o wystroju wnętrz to prawdziwe źródło inspiracji, przygotowane z myślą o Tobie!

Zaloguj się
Ulubione
Koszyk

Kontynuuj z

Zaloguj się przez Facebook Zaloguj się przez Google

Nie masz jeszcze konta?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium